Sprawozdanie z wizyty w Wielkiej Brytanii
Wizyta studyjna w projekcie "PS Plus 2" (Warrington, Anglia) oraz uczestnictwo w międzynarodowej konferencji penitencjarnej
"Breaking Down the Barriers: Reducing Re-offending through Skills and Employment" (Londyn, Anglia), 18 – 23 luty 2006
Cel wyjazdu:
Zapoznanie się z metodologią pracy oraz ze szczegółowymi rozwiązaniami praktycznymi, stosowanymi przez zespół projektowy PS Plus, wizyta w głównej siedzibie projektu w Warrington oraz w pobliskim ośrodku penitencjarnym Thorn Cross; analiza doświadczeń nabytych w czasie implementacji projektów dot. zmniejszenia recydywizmu i zwiększenia zatrudnialności byłych skazanych w Wielkiej Brytanii, możliwości przeniesienia ich na grunt polski oraz potencjalne możliwości rozszerzenia wsparcia dla projektów zajmujących się pracą z więźniami.
Przebieg wizyty i konferencji:
- Wizyta w ośrodku penitencjarnym Thorn Cross, spotkanie z regionalnym koordynatorem projektu PS Plus, Paulem Halliwellem. Spotkanie miało na celu poznanie specyfiki pracy terenowej, praktycznych rozwiązań i efektów już działających systemów szkoleń zawodowych i warsztatów pracy w ośrodkach penitencjarnych.
- Wizyta w głównej siedzibie projektu PS Plus oraz spotkanie z Markiem Nicksonem, odpowiedzialnym za obsługę i usprawnianie systemu informatycznego i bazy danych CATS, stworzonego na potrzeby projektu jako narzędzia monitorowania postępów pracy z poszczególnymi beneficjentami, jak również całościowego zarządzania projektem. Spotkanie to miało na celu zapoznanie się ze sposobem działania programu oraz rozważenie możliwości przeniesienia jego komponentów lub częściowych rozwiązań do systemu i bazy tworzonej w ramach projektu „Czarna Owca” w Zakładzie Karnym w Wołowie.
- Uczestnictwo w międzynarodowej konferencji penitencjarnej „Breaking Down the Barriers: Reducing Re-offending through Skills and Employment”, organizowanej przez zespół projektowy PS Plus, National Offender Management Service (NOMS) i współfinansowanej ze środków EFS. Konferencja i towarzysząca jej debata obejmowała szeroki zakres tematyczny:
- ustanowienie i wdrożenie standardów dotyczących problematyki mieszkaniowej, z którymi zetkną się osadzeni po odbyciu kary
- metodologia i zarządzanie pracą z osadzonymi
- możliwości kontynuowania pracy z osadzonymi oraz monitoringu na rynku pracy także po opuszczeniu zakładów karnych
- efektywne formy szkoleń zawodowych, działalności edukacyjnej i doradztwa zawodowego, przygotowującego beneficjentów projektu do wejścia na otwarty rynek pracy. Zarządzanie kontaktami z potencjalnymi pracodawcami oraz społecznością lokalną. Optymalizacja działań zmierzających do usunięcia barier, jakie napotykają zwolnieni z więzień, zwiększenie ‘zatrudnialności’ byłych skazanych jako najlepszy środek do zmniejszenia wskaźnika recydywizmu, zmiany postawy środowisk lokalnych.
- zarządzanie ryzykiem
-wykorzystanie nowych, innowacyjnych narzędzi informatycznych, umożliwiających lub usprawniających zarządzianie przypadkami, monitoring i kontrolę w ramach projektu oraz wykorzystanie baz danych i zasobów informatycznych.
Podsumowanie wizyty:
Podczas wizyty przedstawiciele projektu zapoznali się z zaawansowanym w swojej realizacji projekcie, działającym w bardzo zbliżonym obszarze tematycznym. Wszystkie obserwacje i wnioski wyciągnięte z wizyt i spotkań tak z zespołami projektowymi, przedstawicielami Służby Więziennej, jak i szkoleniowcami i trenerami zawodowymi będą miały znaczący wpływ na prace zmierzające do maksymalizacji efektywności podobnych działań realizowanych w ramach projektu „Czarna Owca”, jak i przedsięwzięć planowanych w ramach sieci tematycznych.